Categorie

Un an de la binecuvântarea locului mănăstirii noastre

Data evenimentului:

„Maica Siluana a plecat la Cer cu gândul la un loc pentru mănăstirea ei și a surorilor, un loc în pădure pentru a simți liniștea pustiei, dar nu departe de oraș, pentru a nu se depărta de durerea oamenilor. În Sâmbăta cea Mare a Sfintelor Paști [anul 2021, n.n.], a așezat o cruce de piatră în locul în care gândea a fi masa Sfântului Altar. Se va împlini și aceasta, cu ajutorul lui Dumnezeu și al oamenilor de bine.”

Prin aceste cuvinte, la slujba de înmormântare a Maicii Siluana, IPS Părinte Mitropolit Teofan a pus în lumină începutul întrupării dorului tainic al Măicuței pentru obștea mănăstirii pe care a înființat-o în urmă cu 20 de ani - acela ca mănăstirea să aibă propriu-zis un loc al său, mănăstirea fiind pentru moment găzduită de către Parohia „Nașterea Maicii Domnului” Talpalari.

Binecuvântarea locului pentru construirea Mănăstirii Sfântul Siluan Athonitul a avut loc pe data de 1 mai 2021, în Sâmbăta cea Mare - ajunul Sfintelor Paști. După 40 de zile, în ajunul Odovaniei Învierii Domnului, Maica Siluana a plecat să sărbătorească Paștile cel veșnic alături de Domnul Cel Înviat.

În acest moment de sărbătoare pentru obștea noastră, mulțumim Bunului Dumnezeu, Știutorul inimilor și Dătătorul bunătăților, pentru darurile revărsate asupra noastră și Îl rugăm să binecuvinteze cu mila Sa cea mare pe cei care ne-au fost și ne sunt alături!

Hristos a înviat!