„Acest parastas pare mai degrabă o slujbă de mulțumire pentru darul pe care Maica Siluana l-a însemnat în viața noastră” - PS Nichifor

În noaptea de vineri spre sâmbătă, la Biserica „Nașterea Maicii Domnului” Talpalari, Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul dimpreună cu un sobor de preoți și diaconi au săvârșit Sfânta Liturghie la împlinirea a doi ani de la trecerea la Domnul a Maicii noastre Siluana. În cuvântul rostit după Sfânta Liturghie, Preasfinția sa a afirmat:

Ne-a adunat astăzi împreună bucuria privegherii, dar și pomenirea Maicii Siluana, pe care majoritatea ați cunoscut-o și ați iubit-o, pentru că aceste înțelesuri le-a trăit ea însăși cu onestitate, le-a împărtășit celorlalți și a împărtășit nădejdea și bucuria pe care Domnul a pus-o în inima sa. De aceea, ziua de astăzi, ca într-o sărbătoare, avem încredințarea că, precum atunci, dar și acum, Maica Siluana este împreună cu noi, așa cum atunci aducea fiecăruia o îmbărbătare, sau o mustrare sau o încurajare, așa și acum ne-am rugat și ne vom ruga ca cele nedesăvârșite care au rămas, prin rugăciunea noastră, prin mila Domnului să fie desăvârșite, astfel încât dorurile ei ce tind spre Dumnezeu să fie împlinite.

Privegherea de noapte a fost întregită apoi, în cursul zilei, de slujba parastasului, oficiată la Mănăstirea Frumoasa, la mormântul Maicii Siluana:

Acest parastas pare mai degrabă o slujbă de mulțumire care ne unește pe toți, o slujbă de mulțumire pentru darul pe care Maica Siluana l-a însemnat în viața noastră, în viața obștii, că a fost nu doar un om formator de oameni, ci un om care a rostit cuvinte trecute prin sufletul ei, cuvânt pe care l-a experimentat. Nu a vorbit despre iubire înțelegând bine din cele citite, ci înțelegând puterea iubirii prin rugăciune. Ea a vorbit despre smerenie, nu doar citându-l pe Sfântul Siluan, ci luptând ea însăși pentru smerenie. Astăzi suntem și noi martori ai vieții ei luminoase, ai vieții care ne-a îmbogățit. De aceea, această slujbă este un prinos de cinstire și de mulțumire adusă lui Dumnezeu pentru lucrarea pe care a făcut-o prin Maica Siluana, a afirmat Părintele Episcop-vicar la final.