Istoria Mănăstirii Sfântul Siluan Athonitul

Publicat
8 Iul 2016

După rânduiala sfintelor slujbe şi a rugăciunii, suntem asemenea oricărei mânăstiri ortodoxe din Biserica noastră. După lucrarea şi ascultările noastre avem un specific misionar: ne ostenim, în Numele Celui ce ne-a făgăduit "Bucuria pe care nimeni nu o va lua de la noi", să aducem celor care au nevoie o vorba bună, o ureche atentă la durere sau nedumerire, o mângâiere şi un loc de întâlnire cu aproapele şi cu Dumnezeu.

Suntem slugile Cuvântului lui Dumnezeu, ostenitoare în pustia durerilor şi spaimelor de toate felurile în care se zbat mulţi dintre semenii noştri, dar şi martore vii ale Bucuriei şi Mângâierii pe care ni le dăruieşte Dumnezeu în Sfânta Sa Biserică.

Această lucrare specifică o desfăşurăm în Centrul de Formare şi Consiliere "Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil".

În activitățile noastre suntem ajutate și de Parohia Talpalari - Iaşi, în biserica căreia sunt săvârșite și slujbele mănăstirii.

Citește alte articole despre: istorie, Mănăstirea Sfântul Siluan Athonitul